Arkeoloji Atölyesi

Merak çocuklarımızın en önemli özelliklerinden biridir. Köreldiğinde; bireylerde umutsuzluk ve içe kapanıklık baş gösterir. Merakımıza dokunan bu atölyede toprağın altındakileri merak ediyor ve onları oradan, aldığımız eğitim sayesinde dikkatlice, çıkartıyoruz. Daha da meraklanıyoruz; çıkardığımız antik bulguların ne zamandan günümüze kadar geldiğini tespit ediyor ve o zamanlarda insan yaşayışlarını bulgularımız ışığında hayal ediyor ve tartışıyoruz. Eğitmenlerimiz, tarihi eserler ve antik bulgular hakkında eğitici ve eğlenceli bilgiler verirken çocukların zaman-hayal gemisi ile geçmişe gitmelerine olanak sağlıyoruz. Çocukların dokunarak, hissederek, hayal ederek uyguladığı bu atölyemiz 3 eğitmen ile saatte 180 çocuğa hizmet vermektedir.

Trafik Atölyesi

Trafik kurallarını okul öncesi eğitim ile birlikte almak hem bu kuralların bireylerde yerleşmesi hem de kuralların neden konulduğunu anlayabilmesi açısından çok önemlidir. Atölyemizde çocuklarımızın bazıları sürücü olup kendileri için tasarlanmış olan araçları kullanıyorlar, bazıları da trafik polisi olup onları kontrol ediyor ve düzeni sağlıyorlar. Çocuklarımızın hepsi atölye öncesi eğlenceli bir eğitime alınıyorlar. Trafik işaretlerini ve temel kuralları yaratıcı drama eşliğinde öğreniyorlar.

Doktor Atölyesi

Çocukluk hayalimiz ve herkesin kahramanı doktorlar! Hangimiz çocukken doktor olmak istemedik ki? Atölyemizde çocukların hayali gerçekleşiyor. Çocuklarımız ilk önce doktorluk mesleği için eğlenceli bir eğitime tabii tutuluyor. Bu eğitimde; organlarımızı tanıyor, nasıl çalıştıklarını anlıyor, nasıl onlara daha iyi bakabileceğini öğreniyor ve onlara nasıl zarar verdiğimizi kavrıyoruz. Sadece doktor olmak yetmez, bir doktor olarak kendi vücutlarımıza da nasıl iyi bakabileceğimizi öğreniyoruz. Artık her şey tamam. Tüm bilgileri aldık, tüm ekipmanlarımızı eğitmenimizden temin ettik. Artık hastalara bakmaya, onların derdine çare olmaya hazırız. İlk hastamız bir organ mankeni. Tüm organlar orada onu tedavi ediyoruz, mikropları ve onlar ile savaşmayı da öğreniyoruz. Eğlenceli ve bir o kadar da eğitici atölyemiz saatte 100 çocuğa hizmet vermektedir.

Yapı İnşaat Atölyesi

Yaratıcı proje çalışmaları, hayal gücünün gerçekleri, başarının sırrı, azmin gücü hepsi bu atölyede. Çocuklarımız, özel olarak tasarlanmış projeler üstünde çalışıyorlar ve yapının nasıl olacağını tekrar gözden geçiriyorlar. Birbirlerine geçmeli yüzlerce farklı kategoriye sahip yapı nesneleri ile yapıyı inşa etmeye başlıyorlar. Yapı yükseldikçe farkı işler ve projeler birbirini kovalıyor. Çocuklar hayal güçlerini kullanırken aynı zamanda takım çalışmasının önemini daha iyi anlıyorlar.

İtfaiye Atölyesi

Kahraman İtfaiyeciler iş başında. Eğlenceli bir eğitim ile İzmir İtfaiyesi yeni kahramanlar arıyor. Eğitimde küçük itfaiyeci adayları ilk önce yangının nasıl önlenmesi gerektiğini yani; evde dikkat etmemiz gerekenleri, doğada ya da dışarıda geçireceğimiz zamanlarda yapmamız gerekenleri öğreniyorlar. İtfaiyecilerin görevlerini ve kullandığı ekipmanların özelliklerini öğreniyoruz. Artık tatbikat için hazırız. Çıkan bir yangına müdahale için minik itfaiyecilerimiz kendileri için tasarlanmış itfaiye araçlarına binerek hızla olay yerine geliyorlar. Yangın söndürme tekniklerini yerinde ve uygulayarak öğreniyorlar. Bu tarz yangınlarda ekipman ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlayan minikler, yangında arayacakları numarayı öğrenip hayatlarında unutamayacakları bir deneyim ile günün keyfini çıkarıyorlar.

Koordinasyon Atölyesi

Çocukların gelişim süreçlerinde el ve göz koordinasyonu çok önemlidir. Bu atölyemizde çocukların gelişimine katkı sunacak etkinlikler bulunacak. Çocuklar çift olarak farklı koordinasyon oyunları oynayacak, eğlenirken gelişimlerini destekleyecekler.

Ekoloji Atölyesi

Günümüzde ağaçların ve bitkilerin önemi gitgide artmaktadır. Artan insan nüfusu; ağaçların ürettiği oksijene, tarlada yetişen gıda maddelerine ihtiyaç duyar. Ağaç yaşken eğilir mantığı ile çocuklarımızı bu yaşlarda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere atölyemizde bol bilgi ve bol sağlık barındırdık. İnteraktif bir ortamda dokunarak hissederek yapacakları çalışmalar ile evlerine birer tohum götürecek ve filizlenme evresini gözlemleme şansına erişecekler.

Fotoğraf Atölyesi

Çocuklarımız bu atölyede birer fotoğrafçı olup sanatsal çekim yapmayı drama oyunları ile öğreniyorlar.

Uzay Atölyesi

Uzay atölyemizde özel hazırlanmış içerikler ile çocuklarımızın evreni, gezegenleri, yıldızları ve daha birçok astronomik ögeyi 3 boyutlu görseller ile özel hazırlanmış ortamda tanımalarını sağlıyoruz. 4 farklı senaryo ile çocuklarımız harika dakikalara doyamayacaklar.

Kukla Atölyesi

Geçmişten günümüze çocukların vazgeçemediği ilgi alanlarından bir tanesini de kuklalar oluşturmaktadır. Kuklalar üzerinde yapılan incelemeler, kuklaların yalnızca çocukları eğlendiren basit bir eğlence aracı olmadığını, eğlendirirken eğittiğini, yetişkinlerin de kuklalara ilgi duyduklarını gösterir. Toplulukların duygu ve düşüncelerini dile getirdiği ve çağın sanat anlayışının, kültürel yapısını yansıttığını da söylemeliyiz. Dümbüllü Kukla Atölyesi’nde öğrencilerin kendi yapacağı kuklalarla psikomotor gelişimlerine katkıda bulunmak drama, senaryo, dekor, kısa film alanlarında da yaratıcı zekalarını desteklemek hedeflenmektedir. Atölye Çalışmasının İçeriği: Atölyede teknik çızım, çizimi malzemeye aktarma, kesim ve oyma, boyama, mekanizma ve oynatma eğitimleri verilmektedir. Kukla izlemek kadar, kuklayı canlandırmanın ayrıntılarının öğretileceği çalışmalar kukla gösterileri ile tamamlanmaktadır. Atölye kapsamında parmak kuklalardan, Karagöz Hacivat’a, Muppet tipi el kuklalarından profesyonel ipli kuklalara ve hatta dev boy maskot kuklalara kadar bir çok çeşitte kukla atölyeleri gerçekleştirilir.

Robotik Kodlama Atölyesi

Robotik eğitimleri, çocukların motor kabiliyetlerinin gelişmesine ve mekanik düzeneklerin çalışma prensiplerini öğrenmelerine yardımcı olmaktadır. Bu yeteneklerin daha eğlenceli bir şekilde öğrenilmesi için birçok şirket tarafından robotik setler üretilmektedir. Bu setler sayesinde çocuklar, bu yetenekleri eğlenceli bir şekilde vakit geçirerek edinirler ve geliştirirler. Ayrıca bu setler, çocukların sadece motor becerilerini ve mekanik yeteneklerini geliştirmekle kalmaz. Setlerin, programlanabilir olmaları sebebiyle çocukların algoritma mantığını da kavramalarını sağlamaktadır. Algoritma, bir problemin çözümü için gerekli olan adımları belirten bir terimdir. Bunu öğrenen ve geliştiren çocuklar ise hayatlarında karşılaştıkları her sorun için çözüm üretebilme becerisini elde etmiş demektir.